Základní desky (motherboard)

Jak sám název napovídá, je to základ počítače. Již provedení a typ této desky  předurčuje, jaké vlastnosti může daný počítač mít. Je zde trošku problém definovat, jaké vlastnosti musí základní deska mít. Tyto se totiž liší podle vlastnistí - např. podle použitého procesoru a čipové sady. Na druhou stranu provedení základní desky se odvozuje od použté bedny (case) počítače. Z tohoto důvodu zde budou převládat odkazy na podrobnější kapitoly.

Na základní desce můžete očekávat, řekněme hlavní cestu, která má různé odbočky. Hlavní cestu v tomto případě tvoří systémová, která udává rychlost mezi jednotlivými komponenty základní desky. Mezi komponenty patří další sběrnice (ISA, PCI, AGP...), procesory (Intel Celeron, Intel Pentium III, AMD Athlon, AMD K6-2...), paměť (jakákoli RAM) a čipová sada (Intel BX, Via Apollo...), rozhraní pevného disku (IDE), seriový, paralelní či USB port apod. S procesory úsce souvisí patice, tedy jakési parkoviště pro něj.

Provedení základní desky může mít formát AT (starší, již nevyhovující) nebo ATX. Liší se uspořádáním celé základní desky.

  • AT - označení pochází od zdroje počítače, který v tomto provedení poskytuje pouze 5V a 12V, k základní desce se připojuje dvěma konektory (černé dráty vždy k sobě!). Právě kvůli výstupnímu napětí byl nahrazen zdrojem ATX.
  • ATX - oproti AT však dodává pouze 3,3V a připojuje se jediným konektorem. Nyní je možné tyto zdroje vypínat i softwarem a zapínat pomocí síťové karty či modemu.

Dalšími rozdíly jsou jiné rozměry, jiné uspořádání desek. U ATX je vše navrženo tak, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu a snadná dostupnost k jednotlivým komponentám základní desky. ATX má také vestaveny konektory COM1, COM2, LPT, USB... přímo na základní desce. Je tak volná většina otvorů pro přídavné karty v badně (case) počítače.

V poslední době se také začínají používat nejrůznější zkratky, které jsou nepřímo svázány se základní deskou:

  • AMR (Audio Modem Riser) - podpora Intel-u, úkolem je nahradit nedostačující sběrnici ISA pro faxmodemy a zvukové karty. Na základní desku jsou již umístěny řídící obvody, kdežto jednotlivé karty pak obsahují samotné zařízení (výhodou je pak nižší cena přídavných desek, nevýhodou dražší základní desky, dnes to všechno vyjde asi na stejno - cenově):

    AC-97 - elektronika pro zvukové karty
    MC-97
    - elektronika pro faxmodemy

  • ACR (Advanced Communications Riser) - nástupce AMR, oproti AMR umí navíc síťové karty včetně HomePNA, xDSL modemy či USB a plánuje se i bezdrátová zařízení (Bluetooth či bezdrátový Ethernet). Autorem je AMD a VIA.
  • CNR (Communication and Networking Riser) - autor Intel, zcela nový standard zpětně nekompatibilní. 

Jednotlivé porovnání je zřejmé v tabulce:

  AMR ACR CNR
konektor 46 pinů 120 pinů 60 pinů
iniciátor Intel AMD, VIA, 3COM a další Intel
faxmodemy WELL AMR 56kb/s,samé pochvaly v odborném tisku, doporučují však procesor okolo 500 MHz jako minimum vývoj Motorola SM56 AC-L CNR

Příklad základní desky ATX (QDI Advance 10), čipset VIA Apollo Pro 133A

MB QDI Advance10

Stručný popis:

AMR konektor můžete vidět hned vedle AGP - "to malé hnědé nalevo pod žlutým konektorem". Čtyři bílé konektroy jsou sběrnice PCI a dva černé konektory úplně vlevo jsou konektory ISA sběrnice. Konektor AGP sběrnice je napravo od  PCI konektorů. Kolmo na výše uvedené konektory jsou patice pro paměti DIMM (černé konektory s bílými zámky na okrajích. Bílý čtverec je patice pro procesor (Socket 370). Bílý malý konektor úplně vpravo je pro napájení ze zdroje.