Rozhraní & sběrnice V počítači se ke vzájemné komunikaci a přenosu dat mezi jednotlivými komponenty využívá sběrnic a rozhraní.
Rozhraní ATA - (AT Attachment) - totéž jako IDE. Rozhraní IDE (Integrated Drive Electronics) Velmi levné rozhraní, které je předurčeno pro počítače typu PC 80x86. Od samého počátku se připojovali k tomuto rozhraní jen pevné disky, později i výměnné pevné disky, mechaniky CD ROM, vypalovačky CD ROM, mechaniky disket Iomega ZIP a LS120. S připojováním nových periférií docházelo také ke zdokonalování samotného rozhraní, což vedlo k vytvoření dvou hlavních směrů: IDE - pomalé, umožňovalo připojit pouze dvě zařízení. E-IDE - Enhanced IDE, které existuje v různých režimech, objevilo se poprvé u počítačů okolo řady 486DX2 a výše. Postupně se rozšiřovalo. S vývojem se přešlo k variantě ultra - tak jako v SCSI. Oficiální název pro ultra IDE je Ultra-DMA (Ultra-DMA/33 nebo Ultra ATA). DMA - přímý přístup k paměti, proto je v názvu. Díky DMA se zvýšuje rychlost. Ultra-DMA však pracuje v taktu ISA, tedy 8,33 MHz. Režimy E-IDE a jejich přenosové rychlosti
Rozhraní SCSI (Small computer Standard Interface) Svým výkonem byl vždy napřed oproti IDE, je nezávislé na platformě počítačů a navíc umožňuje připojit až 7 zařízení, později až 15. Není určeno jen pro pevné disky, ale také pro mechaniky CD ROM, scannery, magnetooptiky, streamery atd. Důvodem k zavedení tohoto rozhraní bylo vytvořit co nejlevnější rozhraní pro sběrnici ISA-AT Bus. SCSI bylo nejdříve volně definováno což vedlo ke vzájemné nekopatibilitě, proto vzniklo SCSI-2, kde již byla povinná sada příkazů. Hlavní výhoda oproti IDE je možnost paralelního zápisu na disk, u IDE jen sériově - čekají na sebe).
ISA - původní 8 bitová sběrnice, je využívána od dob PC XT, pracuje s taktem 8 MHz, má kratší konektor na základní desce. ISA - 16 bitová je stále využívána v dnešních PC (např. zvukové karty, modemy apod.). Konektro je delší než u 8bitové. VLBUS - najdete u PC řady 486DX, DX2, DX4. Původně soutěžila s PCI, ale tento boj nevyhrála. PCI - stala se standardem. Najdete ji u nněkterých PC řady 486DX2,486DX4, od Pentií už všude. Rozdíl mezi ISA, PCI a AGP je patrný u popisu AGP karty. AGP (Accelerated Graphics Port) - sběrnice vychází z PCI, dokáže však přenos 4x zrychlit, nepotřebuje však vyšší takt, ale stačí jí jen poloviční oproti PCI (díky využití náběžné a sestupné hrany taktovacího signálu). Díky technologii DIME (Direct Memory Execute) může přistupovat přímo k operační paměti bez zásahu procesoru. Využívá jiný konektor než PCI.AGP je přístupná u všech nejdůležitějších vstupů/výstupů, kde se pracuje s daty (procesor, RAM). K nejvyššímu výkonu je však třeba sladit takt všech komponent. Pracuje ve dvou režimech:
Přenosová rychlost tak může dosahovat až 532MB/s. Je spíše předurčena pro grafické karty, protože umožňuje přímý přístup k paměti a tím je možné využít i běžnou RAM pro grafiku a to bez účasti procesoru. PS/2 - je znám především díky velikosti svého konektoru z notebooků. Je však také součástí mnoha PC od Pentia výše. Účelem bylo uvolnit konektory COM1 a COM2 pro další zařízení. Dalším důvodem je formát deksy ATX, kde DIN konektor klávesnice je příliš velký. Používá se běžne pro myši a klávesnice. USB - Universal Serial Bus - sériová komunikace s externími zařízeními, kterých může být až 127 zapojených za sebou (klávesnice, myš, monitor, skener, tiskárna, modem apod.). Její přenosová rychlost může být až 23 Mb/s. Je možné využít HUB (rozbočovač - jako u sítě). Předností by měla být maximální podpora Plug'n'Play. Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně čerstvou novinku objevují se teprve nyní cenově dostupná zařízení, kterých bude pravděpodobně postupně přibívat. USB je již součástí většiny nových PC. USB 2.0 - konsorcium (www.usb.org tvořené firmami COMPAQ, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft) přichází s novou verzí tohoto rozhraní, která přináší rychlost až 480 Mb/s! Je zpětně kompatibilní. Díky USB 2.0 dostává SCSI rozhraní konkurenci (v 05/2000 až 640 Mb/s). Bude zajímavé sledovat, jak dopadne IEEE 1394 (FireWire) s kapacitou max. 400 Mb/s (využívají jej hlavně digikamery). Do nových PC se bude osazovat zhruba od poloviny roku 2000. IEEE 1394 - konkurent USB. Pod tímto názvem byl ustaven nový průmyslový standard. IEEE = Institute of Elecktronic Engineers. Díky přenosové rychlosti ( 800, 1600 či 3200 Mb/s = až 400 MB/s avšak za předpokladu omezení délky kabeláže), což postačuje i k přenosu reálného obrazu na monitor PC, se očekává skutečný standard pro propojení Audio/video zařízení a PC techniiky. Ve srování USB a IEEE 1394 je USB daleko levnější a pomalejší (avšak postačuje - viz USB) a IEEE 1394 je svou rychlostí předurčeno pro multimédia. K propojení zařízení pro IEEE 1394 je nutný speciální kabel se 6ti žílami. 2 páry žil jsou pro data, dvě žíly pro napájení. IEEE 1394 vychází ze standardu firmy SONY, která jej používá u svých kamkordérů, který neobsahuje však 6 žil, ale jen 4 - bez napájení. Je však nutno používat síťové adaptéry. Používá 2 základní režimy přenostu dat: Asynchronní přenos - data jsou poslána a čeká se na odpověď přijímače. Nová data jsou vysílána až po potvrzení příjmu - není možné přesně načasovat, kdy budou data odeslány. Isochronní přenos - stanovuje přesně míru přenosu dat - není závislá na čase. Vysílač má vždy sběrnici jen pro sebe a tak může data zasílat ve stejných intervalech. U dat posílaných kdykoliv, kdy je potřeba, nejsou nutné vyrovávací paměti. |