Veterinární technik (asistent)

Úkolem veterinárního asistenta je asistovat veterinárnímu lékaři při náročnějších veterinárních činnostech a samostatně provádět méně náročné veterinární činnosti. Pracovními činnostmi jsou - vyšetřování zdravotního stavu malých domácích zvířat (psů, koček, morčat, atd.) nebo velkých zvířat (koní, hovězího dobytka, atd.) a diagnóza případné nemoci nebo asistence veterinárnímu lékaři při těchto vyšetřováních - asistence veterinárnímu lékaři při provádění ambulantních léčebných zákroků - asistence veterinárnímu lékaři při operování zvířat a při sestavování zlomených kostí - očkování zvířat proti nemocem - provádění oplodnění zvířat - pomoc při porodech velkých zvířat (telat, hříbat apod.) - poradenská činnost v oblasti chovu zvířat - činnosti zabezpečující provoz veterinářovy ordinace (vedení administrativy, objednávání léčiv a dalšího léčebného materiálu, přístrojů a zařízení, atd.). Působí-li veterinární technik (asistent) na venkově, jsou předmětem jeho práce spíš hospodářská zvířata, ve městě zase naopak spíš zvířata domácí až „pokojová“.

Pracovním prostředím jsou veterinární ordinace i terén ve stájích a velkochovech, v zásadě bez významnějších vlivů nepříznivých podmínek pracovního prostředí, kromě nečistot a přítomnosti zvířecích chlupů, které mohou působit na alergiky.

Pracovními prostředky jsou např. injekční stříkačky, nůžky, laboratorní přístroje, obvazy, léčiva, jedy, čistící prostředky atd., automobil.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování studijního oboru SOŠ Veterinární prevence, vztah ke zvířatům, zručnost, přesnost, rychlost reakce a úsudku, fyzická zdatnost.

Poptávka po tomto povolání je spíš regionální záležitostí, obecně příliš velká není.