Obuvník pro opravy

Úkolem obuvníka pro opravy je provádět opravy obuvi, včetně příjmu a výdeje obuvi zákazníkovi buď přímo na počkání nebo během dohodnuté lhůty. Pracovními činnostmi jsou - příjem zákazníků a jejich poškozené obuvi; nejde-li o opravu na počkání, výdej potvrzení o přijetí zboží do opravy a prozatímní uskladnění této obuvi - odstraňování poškozených nebo ulomených podpatků nebo jiných poškozených částí obuvi pomocí ručních nástrojů - nasazování nových podpatků ručními narážeči, mechanickou nebo vzduchovou pistolí - upravování správné a přesné polohy podpatků kladívkem - přilepování odlepených podrážek s použitím přitlačovacích zařízení - zašívání vnějších okrajů a vnitřků obuvi na šicích strojích - obsluha zařízení pro odstraňování nerovností - dokončovací práce, zejména leštění na leštících zařízeních - případný prodej krémů na boty, kartáčů a dalších prostředků pro údržbu obuvi, šňůrek do bot, popř. i některých kožených výrobků (opasky, kabelky apod.) - výdej opravené obuvi zákazníkům a inkasování poplatků za opravenou obuv, vedení účtů - vyřizování reklamací - vedení evidence přijatých zakázek.

Pracovním prostředím jsou Povolání je vykonáváno v opravárenských dílnách a v místnostech pultového typu, kde se obuv přijímá a vydává. Je třeba počítat s určitou hlučností a se stykem s chemikáliemi.

Pracovními prostředky jsou např. lisy, mechanické i vzduchové pistole, lepidla, ruční naražeče, hladítka, apod.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování 3letého učebního oboru SOU Obuvník, který má více zaměření, jedno z nich je pro zakázkovou výrobu obuvi a opravy, nutná je určitá zručnost, schopnost jednat s lidmi.

Poptávka trhu práce po tomto povolání není příliš velká. Obuvník pro opravy se může uplatnit i jako soukromý živnostník - pak ovšem musí mít k dispozici potřebné prostory a koupit potřebné pracovní prostředky. Záleží pak na jeho schopnostech, jestli se uplatní.