Procesory Pentim, Pentium MMX, Pentium PRO

   Tyto procesory spolu s příchodem operačního systému MS Windows 95 doslova změnili svět PC. Konečně se může pracovat v grafickém prostředí, které se snaží simulovat pracovní plochu, rozjiždí se svět multimédií, který byl výsadou zejména počítačů Apple.

Intel Pentium a Pentium MMX

    S příchodem procesorů Pentium došlo k dalšímu zlomu ve využívání počítačů. Vnitřně tyto procesory pracují se 64 bitovou vnitřní a 32 bitovou vnější sběrnicí, architektura je zdokonalena a pracuje se s daleko větším taktem. Procesory Pentium využívají jako své “parkoviště” patice Socket 7, dodávali se s taktem  75, 90, 100, 120, 150, 166, 200 MHz.

   Je na místě se zmínit také o taktu 60,66 - zcela první procesory Pentium, které jak rychle přišly, tak odešly a mnoho uživatelů je ani na trhu nepostřehli pod vlivem "oslnivých" výrobků  80486DX/100 apod.)

    S příchodem multimédií však došlo k dalšímu rozšíření, a to na MMX (MultiMedia eXtension), takt procesorů je 166, 200, 233 MHz. Tyto procesory lze považovat za “domácí” alternativu k Pentiím Pro (konec roku 1997).

    Největší síla MMX je v multimediálních aplikacích s 3D grafikou, animacemi, videem a zvukem v CD kvalitě. Procesory s MMX jsou vyrobeny z obvodů o tloušťce 0,35 mikronu, obsahují 4,5 milionu tranzistorů. (1. intelovský procesor měl 100 tisíc tranzistorů...). K základní instrukční sadě procesoru Pentium bylo přidáno 57 nových instrukcí, což vede ke zvýšení rychlosti některých výpočetně náročných smyček. Tyto smyčky se objevují právě v multimediálních programech. Byla zdvojena vnitřní vyrovnávací paměť na 32 kB (oproti Pentiím) a byl optimalizován systém pro předvídání větvení instrukcí. Tato vylepšení umožňují dosáhnout i běžným aplikacím 10 - 20% nárůst výkonu.

Pentium Pro

   Pentium Pro byl jakýsi hybrid mezi Pentiem a Pentiem II. Nesl kódové označení Klamath, 32bitová implementace, využívá však Socket 8. Využíval se nejvíce v serverech a stejně jako např. Pentium 60-66 rychle zmizel. Neobsahuje MMX. Je to v podstatě základ Pentia II.