Zlatník a klenotník

Úkolem zlatníka-klenotníka je navrhovat, zhotovovávat, opravovat a posuzovat šperky, klenoty, galanterní výrobky a ozdobné předměty. Pracovními činnostmi jsou - opracovávání drahých kovů stříháním, řezáním, lisováním, pilováním, broušením, vrtáním, ohýbáním, stáčením, ručním tepáním, vytloukáním do vypouklých tvarů - zhotovování a opravy kompletních šperků, klenotů, galanterních výrobků a ozdobných předmětů - používání speciálních technik (juvelové techniky, tj. zasazování briliantů do zrnek, karé techniky, tj. zasazování briliantů do obrub a šatonů) - ornamentální a jiné ruční rytí do drahých kovů - opravy historicky cenných klenotů (korunovačních klenotů apod.) - zpracovávání vlastních návrhů šperků, klenotů, galanterních výrobků a ozdobných předmětů a jejich zhotovování - posuzování, kontrola a značení ryzosti výrobků.

Povolání je vykonáváno ve zlatnických dílnách, kde nepříznivé vlivy pracovního prostředí jsou omezeny pouze na určitou hlučnost a prašnost, popř. další nečistoty.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou brusky, vrtačky, ohýbačky, rýsovací potřeby, měřidla, pilníky, pájky, kleště, rýtka, smirkový papír a další pomůcky pro uměleckou práci, šikovné ruce.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Zlatník a klenotník, zručnost, estetické cítění, soustředěnost, trpělivost, přesnost.

Jedná se o poměrně vzácné povolání.