Veterinární lékař

Úkolem veterinárního lékaře je provádět preventivní, dozorovou a léčebnou činnost zaměřenou na zvířata. Pracovními činnostmi jsou - vyšetřování zdravotního stavu malých domácích zvířat (psů, koček, morčat, atd.) nebo velkých zvířat (koně, dobytek, prasata) - předepisování vhodných léků - operování zvířat a sestavování zlomených kostí - očkování zvířat proti nemocem - sterilizace psů a koček - pomoc při porodech velkých zvířat (telat, hříbat apod.) - v případě nutnosti aplikace smrtících injekcí - poradenská činnost v oblasti chovu zvířat - činnosti zabezpečující provoz veterinářovy ordinace (vedení administrativy, objednávání léčiv atd.).

Povolání je vykonáváno ve veterinárních ordinacích i v terénu ve stájích a velkochovech bez významnějších vlivů nepříznivých podmínek pracovního prostředí, kromě nečistot a přítomnosti zvířecích chlupů, které mohou působit na alergiky.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou např. injekční stříkačky, nůžky, stetoskopy, operační nástroje, laboratorní přístroje, obvazy, léčiva, jedy, čistící prostředky atd., automobil.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování vysokoškolského oboru zaměřeného na veterinární lékařství, vztah ke zvířatům, zručnost, soustředěnost, přesnost, rychlost reakce a úsudku, schopnost organizovat si práci, fyzická zdatnost, umění jednat s lidmi, schopnost učit se.

Je to povolání vhodné především pro soukromou praxi, která ovšem vyžaduje prostory a vybavení pro ordinaci.