Umělecký řezbář

Úkolem uměleckého řezbáře je zhotovovat a restaurovat umělecké, historické a tvarově složité výrobky ze dřeva. Pracovními činnostmi jsou - soustružení rotačních částí řezbářských výrobků např. noh skříní a stolů, žerdí, cívek apod. - vyřezávání částí řezbářských výrobků např. noh a rukou loutek, různých podstavců, kazet apod. - kompletní zhotovování i výtvarně náročných dárkových a upomínkových předmětů např. svícnů, loutek, bust apod. s použitím strojního obrábění (hlavně soustružení, frézování), ručního opracovávání (např. hoblování, dlabání, vykružování apod.) i dalších technologií (vykládání dalšími materiály, lepení, klížení apod.) - zhotovování vzorků ozdobných detailů pro umělecký nábytek a bytové doplňky - povrchová, hluboká i plastická řezba figurálních motivů na čibukové a dýmkové hlavičky, řezbářské zdobení dřevěných upomínkových předmětů včetně pokovování a vypalování složitějších obrazců - zaoblování a broušení řezbářských výrobků, povrchové úpravy vrubořezbou - lakování, voskování, želatinování a leštění řezbářských výrobků - opravy starožitného nábytku - zhotovování dřevěných plastik a soch podle historických vzorů - restaurování a renovování historických dřevěných plastik a soch - restaurování a renovování slohových interiérů a zařízení řezbářskou technikou např. rokoková komoda, slohové sedací soupravy, historické dveře apod.

Povolání je vykonáváno zpravidla v řezbářově ateliéru či dílně, je třeba počítat s prašností, s pilinami, občas s hlučností.

Pracovními prostředky jsou zejména dláta, pilníky, hoblíky, struháky, brusný papír, kreslicí potřeby, pily, dřevoobráběcí stroje apod.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Umělecký řezbář nebo čtyřletého studijního oboru SOU Uměleckořemeslné zpracování dřeva, cit pro práci se dřevem, zručnost, estetické cítění, výtvarný smysl, nápaditost, tvůrčí schopnosti, trpělivost.

Jedná se o vzácně se vyskytující povolání, uplatnění závisí na šikovnosti každého jedince.