Učitel řízení motorových vozidel
Úkolem učitele řízení motorových vozidel je teoreticky učit a prakticky připravovat řidiče silničních motorových vozidel. Pracovními činnostmi jsou - výklad předpisů silničního provozu - výklad konstrukce automobilu a funkce jeho jednotlivých částí - výklad způsobu jízdy - výuka jízdy na trenažérech a na autocvičištích v areálu autoškoly - jízdy s žákem v automobilu (s ovládáním i z místa spolujezdce, kde učitel sedí) v běžném silničním provozu s využíváním různých druhů silničních provozů (okraje města, centrum města, klikaté silnice, dálnice apod.) i různých dopravních situací (světelné křižovatky, řazení do proudů, přejezdy přes koleje apod.) - nácviky speciálních situací (rozjíždění do kopce, zaparkování mezi jiné autom
obily apod.) - zajišťování bezpečnosti žákovy jízdy - předvádění a instruktáže činností základní údržby automobilu - přihlašování žáků k řidičským zkouškám, absolvování zkušební jízdy u zkoušky s žákem - provádění jízd se zákazníky, kteří již vlastní řidičský průkaz, ale dlouho nejezdili a několik jízd si v autoškole sami zakoupili. Některý učitel bývá zaměřený jen na jízdy, jiný zase pouze na teoretickou výuku.Povolání je vykonáváno v učebnách autoškoly, v prostorách autocvičiště a samozřejmě na silnici. Je třeba počítat se všemi stresy, které přináší silniční provoz - ovšem v ještě vyšší míře než u běžného řidiče, též s jízdami mimo běžnou pracovní dobu.
Pracovními prostředky jsou kromě automobilu např. trenažéry, různé modely apod.
Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je alespoň vyučení, řidičský průkaz pro řízení příslušné skupiny motorových vozidel a oprávnění k vyučování řízení motorových vozidel. Dále pak soustředěnost, rychlost reakce, spolehlivost, schopnost jednat s lidmi.
Určitá poptávka po této profesi je, učitel řízení motorových vozidel někdy bývá externím pracovníkem, který toto povolání vykonává navíc vedle svého běžného zaměstnání.