Tiskař

Úkolem tiskaře je výroba všech druhů tiskovin. Pracovními činnostmi jsou - připravování všech druhů tiskových forem a nátisků - mísení barev - seřizování tiskařských strojů - tisk černobílých i barevných tiskovin s aplikacemi různých tiskařských technologií - tisk náročných barvotiskových prací vyžadující přesné dodržení barev a výtvarného rukopisu podle originálu - upravování zabarvení tisku a odstraňování závad při tisku - údržba a běžné opravy tiskařských strojů.

Povolání je vykonáváno v provozech tiskáren s nepříznivými vlivy pracovního prostředí, jako je hlučnost, nečistoty, chemické látky a směnný provoz.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou ofsetové, rotační, hlubotiskové, knihtiskové, sítotiskové a další tiskařské stroje stroje a automaty, běžné nářadí na jejich údržbu a příp. jednoduché opravy, měřící technika, šikovné ruce.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Tiskař na polygrafických strojích, zručnost, technické myšlení, rychlost reakce, čistotnost, dobrý zrak a barvocit.

Poptávka po tomto povolání není příliš vysoká.