Tesař

Úkolem tesaře je zhotovování, údržba a opravy dřevěných konstrukcí a jejich prvků. Pracovními činnostmi jsou - měření, rozvrhování, orýsování, řezání a opracovávání jednotlivých dřevěných prvků pro tesařské konstrukce - montáž různých druhů tesařských výrobků, např. krovů střech, typizovaných montovaných skladišť, stolů, lavic, dveří, bednění tvarově členitých konstrukcí (např. různě tvarovaných věží) apod. - montáž dřevěných konstrukcí pro zabezpečení budov proti zřícení - zakládání dřevěných staveb - provádění údržby a oprav tesařských konstrukcí a konzervace dřeva.

Povolání je vykonáváno v dílnách i přímo na stavbách. Je třeba počítat s prací ve výškách, s těžko přístupnými objekty práce, s prašností i hlučností.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou kotoučové, rámové a pásové pily, dřevoobráběcí frézky a brusky, vrtačky, sekery, kladiva, hoblíky a ostatní tesařské nářadí, šikovné ruce i nohy.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Tesař, zručnost, tělesná obratnost, fyzická zdatnost, prostorová představivost, schopnost pracovat v týmu, dobrý zrak a sluch.

Po povolání je na trhu práce značná poptávka.