Stavební zámečník

Úkolem stavebního zámečníka je zhotovovat kovové části staveb, spojovat je do montážních celků a do vlastních staveb. Pracovními činnostmi jsou - zhotovování, svařování a montáž mříží, žebříků, kanálových poklopů, zábradlí, ocelových konstrukcí, zárubní otevíracích oken (i s ventilačními křídly), dveří z válcovaných a tenkostěnných profilů, stěn a vrat z válcových profilů, stěn a vrat z válcovaných profilů, přímočarých schodů, trubkových a girlandových vazníků apod. - montáž výtahových konstrukcí pro zabudované osobní a nákladní výtahy - výroba a montáž zámečnických velkorozměrových výrobků s požadavkem na estetický dojem, např. velkorozměrových těžkých vrat posuvných nebo vrat s vchodovými dveřmi, výkladních skříní a pod.

Povolání je vykonáváno převážně na stavbách budov a průmyslových zařízení i v dílnách, v prostředích s hlučností, prašností, mastnotou a dalšími nečistotami, s měnícími se klimatickými podmínkami, s těžko přístupnými objekty práce.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou pily, pilníky, pákové i ruční nůžky na plech, ohýbačky, závitnice, kleště, klíče, šroubováky, svařovací agregáty, měřidla soustruhy, frézky, vyvrtávačky, brusky, vrtačky, šikovné ruce. Opracovávaným materiálem je kov.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Strojní mechanik nebo Zámečník, technické myšlení, zručnost, přesnost, soustředěnost, prostorová představivost, estetické cítění, rychlost reakce, schopnost určité improvizace.

Po povolání je na trhu práce poptávka.