Stavěč scénických dekorací a cirkusových zařízení
Úkolem stavěče scénických dekorací a cirkusových zařízení je zhotovovat, upravovat a rozebírat podle představ výtvarníka a dalších uměleckých tvůrců scénické dekorace pro film a divadlo a zařízení pro cirkusy. Pracovními činnostmi jsou - zakládání, zhotovování a montáž staveb scénických dekorací a výprav v exteriérech a i
nteriérech s přihlédnutím k charakteru natáčení nebo hrané scény - zhotovování vnitřního vybavení staveb scénických dekorací - montáž tesařských konstrukcí historických, fantastických, pohádkových i supermoderních staveb (např. hrady, mlýny, kosmodromy, rakety, vagóny, zříceniny, atd.) včetně provádění nástaveb na různé objekty - zajišťování stability a dotváření scénických dekorací včetně případných kinetických doplňků (např. otevírání skal, pohyb nadpřirozených bytostí, zřícení budovy, atd.) - provádění příslušných povrchových úprav - stavění cirkusového stanu s použitím speciálních kladkostrojů na vytahování a vypínání cirkusového stanu - sestavování rekvizit pro přízemní a vzdušná čísla podle instrukcí artisty nebo vedoucího artistické skupiny během představení - sestavování manéžových klecí při představení včetně tunelů pro příchod a odchod šelem.Povolání je vykonáváno nejčastěji v divadlech, ateliérech a cirkusech. Občas je třeba počítat s prací ve výškách a s těžko přístupnými objekty práce.
Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou kotoučové, rámové a pásové pily, dřevoobráběcí frézky a brusky, vrtačky, sekery, kladiva, hoblíky a ostatní tesařské nářadí, šikovné ruce i nohy.
Vhodným předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Tesař, zručnost, tělesná obratnost, fyzická zdatnost, prostorová představivost.