Sedlář - manžetář
Úkolem sedláře - manžetáře je zhotovovat a opravovat sedlářské, manžetářské a další výrobky vyrobené převážně z materiálů na bázi kůže. Pracovními činnostmi jsou - přípravné a odborné práce v sedlářské výrobě a výrobě technických výrobků z usní a umělých materiálů - třídění, hodnocení a výběr používaného materiálu - rozměřování, řezání a střihání používaných materiálů - ruční i strojní šití výrobků - opravy a zhotovování jednoduchých i vrstvených hnacích řemenů - šití ochranných předmětů a pomůcek - zhotovování různých druhů míčů z usní, měchů, krytů a jiných i složitých výrobků speciálního určení apod. - zhotovování koňských postrojů - sedel, popruhů, ohlávek, náhřbetníků, podocasníků - zhotovování hokejových chráničů a boxerských pytlů
- lisování manžet - lisování různých technických výrobků z usní nebo jiného materiálu - impregnování řemenů z usní v teplých olejových lázních - opravy textilních plachet - nastavování nebo zkracování různých druhů hnacích řemenů - údržba sedlářských strojů, zařízení, nářadí a pomůcek.Povolání je vykonáváno zpravidla v prostředí sedlářských dílen, kde je možné se setkat v omezené míře s hlučností, prašností a chemickými látkami.
Pracovními prostředky jsou různé stroje,
zejména stroje šicí, sekací, štípací, svářečky, dále, nůžky, jehly a další ruční nástroje..Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Sedlář, zručnost, přesnost, trpělivost.
Poptávka trhu práce po tomto povolání není velká. Má-li sedlář potřebné prostory a vybavení a dokáže-li své výrobky úspěšně prodat, může se uplatnit i jako soukromý živnostník.