Rytec skla

Úkolem rytce skla je vybrušování a rytí nejrůznějších motivů na skle. Pracovními činnostmi činnostmi jsou - zušlechťování skla rytím za pomoci měděných a smirkových směsí - provádění dekorací broušením na kotoučích silicium carbidum a elektrolit (kamenorytina) - rytí a vybrušování různých dekoračních motivů od kulových a peckových řezů až po výtvarně náročné celky - zušlechťování skla rytím na měděných kotoučích s použitím brusných materiálů - rytí a vybrušování dekorací i figurálních motivů v hlubokém plastickém nebo reliéfním provedení s propracováním detailů - rytí různých motivů podle návrhů výtvarníka nebo podle návrhů vlastních.

Povolání je vykonáváno ve sklářských dílnách a v brusírnách skláren, kde je třeba počítat s výskytem prašnosti a hlučnosti.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou rytecké nástroje, kreslící potřeby, brusný materiál, leštící pasty, stroje a zařízení brusíren jako brusky, leštičky apod., šikovné ruce.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Brusič skla, který má zaměření pro rytí skla, zručnost, estetické cítění, vynalézavost a tvůrčí schopnosti, soustředěnost, trpělivost, přesnost, dobrý zrak.

Poptávka trhu práce po tomto povolání je určována především přítomností skláren v daném regionu a jejich prosperitou.