Prodavač

Úkolem prodavače je prodávat zboží. Prodavač je zpravidla zaměřen na určitý druh zboží. např. na potraviny, smíšené zboží, drogerii, textil a oděvy, kuchyňské potřeby, stavebniny, motorová vozidla atd. Pracovním činnostmi jsou - poskytování odborných poradenských služeb souvisejících s poskytováním všech nezbytných informací zákazníkovi - prodej zboží, jeho předvádění zákazníkovi, včetně jeho vystavování, aranžování a propagace a opatřování cenovkami - přijímání objednávek zákazníků, reklamací a jejich vyřizování - kontrola regálů z hlediska kvantity, kvality a pestrosti zboží a jejich doplňování - přejímka, kontrola, skladování, ošetřování a inventarizace - obsluha pokladny, obstarávání hotovostních a bezhotovostních plateb - vedení a zpracovávání prodejní dokumentace, např. záručních listů, stvrzenek a dalších příslušných dokumentů.

Povolání je vykonáváno v pultových prodejnách, samoobsluhách, obchodních domech i ve stáncích většinou ve směnném provozu, na některých pracovištích resp. při prodeji některých druhů zboží je nutno počítat mastnotami a pachy (např. uzeniny), s prašností a jinými nečistotami (např. stavebniny), nebo s chemickými látkami (např. drogerie).

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou především pokladny, váhy, nože a jiná krájecí zařízení, balící papír, manipulační vozíky, šikovné ruce a mluvené slovo.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Prodavač, počtářské schopnosti, schopnost jednat s lidmi, kultivovaný zjev a vystupování, zručnost, trpělivost.

Po povolání je na trhu práce značná poptávka.