Pracovník poštovní přepážky

Úkolem pracovníka poštovní přepážky je vykonávat s plnou hmotnou zodpovědností všechny činnosti poštovních přepážek. Pracovními činnostmi jsou - příjem a výplata poštovních poukázek - příjem opakujících se plateb od obyvatelstva - výplata důchodů - zabezpečování agendy poštovní banky - příjem a výdej všech druhů poštovních zásilek, výpočty jejich sazeb a inkasování peněz - vedení evidence zásilek a jejich dodacích dokladů - třídění zásilek a jejich příprava pro poštovní přepravu - zabezpečování telefonní a telegrafické služby - prodej cenin, novin, časopisů, popř. dalšího sortimentu zboží - příjem sázenek podniku sazka - poskytování informací o poštovních službách.

Povolání je vykonáváno v prostorách poštovních budov s minimálními nepříznivými vlivy pracovního prostředí, je však nutno počítat s prací ve směnném provozu a s ne vždy příjemnými lidmi za přepážkou.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou především psací potřeby, výpočetní technika, kalkulačky, počítače peněz, razítka, telefon, šikovné ruce a mluvené slovo.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování čtyřletého studijního oboru Poštovní manipulant nebo obdobného oboru, počtářské schopnosti, přesnost, soustředěnost, schopnost jednat s lidmi, zručnost, spolehlivost.

Po povolání je na trhu práce značná poptávka.