Pomocný pracovník obchodního provozu

Úkolem pomocného pracovníka obchodního provozu je vykonávat méně kvalifikované činnosti v obchodech a obchodních provozech. Pracovními činnostmi jsou - manipulace s originálními bednami, pytly a jinými obaly s čaji, kávou, arašídy, bramborami apod., jejich otevírání, vyklápění, třídění - naplňování zásobníků různých strojů a zařízení (např. strojů na pražení kávy, dávkovacích strojů, praček, škrabek) zbožím podle daných poměrů - třídění ovoce a zeleniny, vybírání vadných plodů a nežádoucích příměsí z jiného zboží, např. z kávy - odřezávání nežádoucích částí ze zeleniny, např. vytrhávání košťálu z hlávek zelí - plnění kyselého zelí do škopků, šlapání zelí, prokládání míchaných okurek koprem a podobné činnosti - vaření medoviny a další práce při její výrobě - další pomocné práce při prodeji zboží spojené hlavně s doplňováním zboží v prodejně včetně manipulace s láhvemi - pomocné a přípravné práce při výrobě jídel, např. mytí, čištění a ruční manipulace včetně obsluhy jednoúčelových kuchyňských strojů - obsluha a doseřizování linek na formování obalů, razítkování víček a na podobné automatizované nebo poloautomatizované činnosti.

Povolání je vykonáváno v prostředí obchodů, supermarketů, obchodních domů a jejich skladů. Je třeba počítat se stykem s různými potravinovými hmotami, s mastnotami apod.

Pracovními prostředky jsou např. ruční vozíky, přepravky, nože, krájecí a porcovací zařízení, čistící prostředky, strojky na mletí kávy, kuchyňské stroje apod.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je zaučení nebo absolvování dvouletého učebního oboru Obchodní provoz, spolehlivost.

Tato profese je na trhu práce žádaná.