Pokrývač

Úkolem pokrývače je pokládání tašek a jiných druhů střešních krytin (dále krytin) na střechy a opravy těchto krytin jako i překládání celých střech. Pracovními činnostmi jsou - posuzování vhodnosti podkladu pod krytinou a jeho případná výměna (jedná-li se o menší počet latí, jinak spolupráce s tesařem) - doprava krytin a dalšího materiálu na střechy a rovnání krytin do řad - řezání a štípání těch krytin, jejichž rozměry je třeba upravit - míchání malty, pokládání, upevňování a spárování krytin a izolačních materiálů, fixování spojů, okrajů a podpor a utěsňování - pokrývání tvarových štítů (barokních, renesančních), zdiva vikýřů, bran, komínových hlavic, apod. - pokrývání a opravy střech zvláštních tvarů (např. kuželové, jehlanové), střech uměleckých a historických památek - provádění údržby a oprav krytin, včetně rozebírání krytin.

Povolání je vykonáváno na střechách všech druhů staveb včetně např. věží. Je tedy třeba počítat s prací ve výškách, s těžko přístupnými objekty práce i s různými klimatickými podmínkami.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou především ruční nástroje a pomůcky, např. kleště na štípání tašek, zednická lžíce a kladívko, pilka na dřevo, jednoduchá zařízení pro dopravu materiálu, šikovné ruce a nohy.

Předpokladem pro výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Pokrývač, zručnost, tělesná obratnost, fyzická zdatnost, rychlost reakce, ukázněnost, schopnost týmové práce, dobrý zrak a sluch.

Po tomto povolání je na trhu práce poptávka.