Podlahář
Úkolem podlaháře je pokládat a opravovat všechny druhy podlah. Pracovními činnostmi jsou - kladení, lepení a svařování podlahových povlaků (pvc, pryž, linolea) jedno- a vícebarevných v pásech nebo různě řezaných dílech (běžné vzory, segmenty, mozaika apod.) s úpravou do tvarů a vzorů na podlahy - lepení podlahových povlaků na schodiště - provádění litých nebo stříkaných podlahovin na bázi umělých pryskyřic (např. typu sadurit, stavex, plastbetonů a polyesterových pryskyřic) s různou povrchovou úpravou - kladení a překládání podlah z dýhovaných desek z tvrdého dřeva přibíjením popř. lepením - kladení textilní podlahové krytiny (např. typu kovral, jekor) na různě členité plochy - kladení vlysových nebo parketových podlah v různých vzorech a kombinac
ích podle předloh i podle vlastního návrhu - dodatečné obkládání podlah soklíky přibíjenými nebo šroubovanými - přebrušování starých vlysových nebo parketových podlah ručně parketářskou škrabkou - opravy všech druhů podlah.Povolání je vykonáváno především na stavbách, v novostavbách a je tedy třeba počítat, s prašností, s nečistotami, popř. i s měnícími se klimatickými podmínkami.
Pracovním prostředkem jsou dláty, hoblíky, pilky, nože, škrabky, úhelníky, dlabačky, brusky, frézky a jiné dřevoobráběcí stroje, leštičky a drátovače parket, dopravníky.
Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Podlahář, zručnost, fyzická zdatnost, přesnost.
Poptávka trhu práce po stavebních profesích je velká, podlaháři však nepatří mezi příliš žádané.