Pletař

Úkolem pletaře je zhotovovat všechny druhy pletařských textilních výrobků. Pracovními činnostmi jsou - pletení všech druhů úpletů (prádlových, pro vrchní a svrchní ošacení, hladkých plyšů, vlasových úpletů atd.) na stávcích francouzských, osnovních a úchytových, na strojích jednoválcových a dvouválcových, plochých a okrouhlých při použití různých textilních materiálů a vazeb - pletení krajek, krajkovin a záclonovin na úchytových rašlových strojích - paličkování krajek na paličkovacích strojích se žakarem - pletení galonových pevných a pružných prýmků - pletení záclonovin hladkých a vzorovaných - pletení punčoch na kotonových strojích - pletení ortopedických punčoch a nákolenic vplétáním gumy na plochém stroji - ruční pletení na jehlicích a háčkování dámského a pánského svrchního ošacení podle individuálních požadavků zákazníka včetně zhotovení střihu a sesazení - zjišťováním příčin vad, předcházení jejich vzniku a odstraňování vzniklých vad včetně opravy vad v pletenině s kontrolou kvality vyráběných druhů.

Povolání je vykonáváno v pletařských dílnách a provozech, kde je třeba počítat s hlučností.

Pracovními prostředky jsou především stroje pletařské, soukací, šicí, punčochové, potiskovací, pračky, ruční nářadí - jehlice, nůžky, žehličky apod.

Předpokladem je absolvování tříletého učebního oboru Pletař, popř. tříletého učebního oboru Pracovník v pletařské výrobě nebo dvouletého učebního oboru Pletařské práce, zručnost, rychlost reakce, trpělivost.

Poptávka trhu práce po tomto povolání není příliš velká. Žádané jsou spíš šičky a švadleny.