Plastikář

Úkolem plastikáře je obsluhovat stroje a zařízení na zpracování plastů a na výrobu a úpravy plastových výrobků. Pracovními činnostmi jsou - řízení výrobních linek, strojů a zařízení při přípravě, zpracování a míchání základních surovin - směsí na bázi plastů (polyetylén, polystyrén, pvc, polyamid, celuloid atd.) - dálkové řízení výrobních procesů pro výrobu fólií na kontinuálních linkách a na velkoplošných válcovacích linkách řízených počítačem - odlévání plastových výrobků ve formách - lisování, vytlačování a vstřikování plastových výrobků - tvarování plastových výrobků za tepla - zhotovování laminátových výrobků ručním laminováním i strojním nanášením laminátu, příprava laminačních směsí - svařování spojů mezi plastovými částmi (např. potrubí) - broušení tvarovými brusy - obsluha impregnačních linek - pokovování plastových výrobků ve vakuových aparaturách - nástřik plastových výrobků nátěrovými hmotami - barvení plastových výrobků v barvicích lázních - obsluha potiskovacích linek - montování složitějších plastových výrobků - provádění zkoušek plastových materiálů a výrobků (např. na pevnost, propustnost atd.).

Povolání je vykonáváno převážně v prostředí chemických provozů a laboratoří, je nutné počítat zejména se stykem s chemikáliemi.

Pracovními prostředky jsou např. válcovací, hnětací, míchací, ořezávací, sekací, řezací, impregnovací, barvící, potiskovací stroje a linky, lisy, brusky, svářečky, dopravníky .

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního obor Gumař - plastikář, soustředěnost, rychlost reakce.

Uplatnění závisí na přítomnosti a prosperitě podniku s výrobou plastických polotovarů či výrobků v příslušném regionu.