Pedikér-manikér

Úkolem pedikéra-manikéra je odborná péče o nohy (pedikúra) a o ruce (manikúra), zvlášť pak o nehty. Pracovními činnostmi jsou - upravování, lakování, střihání a broušení nehtů - masáže rukou - odstraňování otlačenin, ztvrdlé kůže a kuřích ok - změkčování kůže - mytí nohou a další péče o nohy a ruce zákazníka - provádění speciálních koupelí - nanášení masek.

Povolání je vykonáváno v provozovnách pedikérských provozoven, kosmetických salonech, v lázeňských a zdravotnických zařízeních, kadeřnictvích, filmovém a divadelním prostředí i v domácnostech. U manikérské činnosti je třeba počítat s vlivem chemických látek.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou především nůžky, pilníčky, kleštičky a další pomůcky pro pedikéry, šikovné ruce.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Kosmetička, zručnost, čistotnost, kultivovaný zjev a vystupování, schopnost jednat s lidmi, dobrý zrak.

Poptávka po povolání na trhu práce je poměrně nízká, pro šikovné, a pro ty, které se umějí prosadit, se ovšem nabízí možnost soukromého podnikání.