Optik
Úkolem optika je výroba optických dílů a přístrojů. Pracovními činnostmi jsou - přípravné práce při výrobě optických dílů - nalepování a odlepování, mytí, čištění, řezání, broušení, leštění, vrtání a fazetování optických dílů - leptání nebo vybarvování rysek na optických dílech - chemické stříbření optických dílů (zrcadel) - ruční a strojní opracovávání optických dílů pro optické přístroje a křemenných destiček pro piezoelektrické krystalové jednotky řezáním, frézováním, broušením, lapováním, fazetováním, rytím apod. - spojování optických dílů nasáváním a tmelením - vakuové napařování optických dílů - korigování kulových a rovinných ploch laserového zrcadla - zhotovování skleněných kalibrů pro přesná měření.
Povolání je vykonáváno v provozech na výrobu optických dílů a přístrojů, kde je třeba počítat s vlivy prašnosti, hlučnosti, popř. chemických látek.
Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou obráběcí a centrovací stroje, rycí pantografy a brusky, jemné ruční nástroje, úhloměry, měřidla, šablony i lepidla, šikovné ruce.
Vhodným předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Optik, zručnost, přesnost, technické myšlení, soustředěnost, dobrý zrak.
Poptávka trhu práce po tomto povolání je určována především přítomností továrny na výrobu brýlí či optických přístrojů v daném regionu a jejich prosperitou.