Opravář zemědělských strojů

Úkolem opraváře zemědělských strojů je provádět údržbu, opravy a seřizování zemědělské techniky. Pracovními činnostmi jsou - seřizování, zjišťování příčin poruch a provádění běžných, středních a generálních oprav všech typů traktorů, samojízdných strojů, závěsných a ostatních strojů a zařízení včetně oprav a seřizování mechanických, pneumatických, hydraulických a elektrických skupin a včetně odzkoušení v provozu - výměna některých částí zemědělských strojů strojů (např. výměna kosy či žací lišty, klínových řemenů traktorů apod.) - montáže, demontáže, opravy a seřizování strojních linek pro výrobu krmiv a úpravu plodin a dalších zařízení v živočišné výrobě - výroba, renovace a úpravy náhradních dílů - dílenská výroba některých strojů a zařízení pro zemědělskou výrobu.

Povolání je vykonáváno převážně v opravárenských dílnách i přímo v terénu na strojích v podmínkách měnících se klimatických podmínek, hlučnosti, nečistot i těžko přístupných objektů práce.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky je běžné ruční řemeslné nářadí (šroubováky, klíče, kleště atd.), maznice, zkoušečky, měřicí a diagnostická zařízení, kovoobráběcí stroje, vrtačky, brusky, svařovací soupravy, šikovné ruce.

Vhodným předpokladem pro výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Opravář zemědělských strojů, technické myšlení, zručnost, spolehlivost, dobrý zrak.

Po povolání určitá poptávka trhu práce je.