Oční optik

Úkolem očního optika samostatně nebo pod vedením očních lékařů poskytovat technicko-zdravotnické služby v oblasti nápravy zrakových vad. Oční optik může pracovat buď v oblasti obchodů a služeb zaměřených na brýlovou optiku nebo ve zdravotnických zařízeních, kde se provádí vyšetřování pacientů a předpisování vhodných brýlí příp. jiné léčby. Pracovními činnostmi jsou -

Ve zdravotnických zařízeních - vyšetřování zraku pacientů, měření jeho ostrosti očními měřícími přístroji, zpravidla ve spolupráci nebo pod vedením očních lékařů.

V oblasti obchodu a služeb - poskytování rad zákazníkům při nákupu brýlí nebo slunečních brýlí, při výběru obrouček i skel - prodej brýlí a dalších optických pomůcek, pouzder, závěsných řetízků, šňůrek a čistících prostředků na brýle - vyměňování skel brýlí zákazníkům za silnější nebo slabší podle předpisů očních lékařů - úpravy brýlí, aby zákazníkovi správně držely a nikde netlačily - opravy poškozených brýlí - odkazování zákazníků k očnímu lékaři - vystavování potvrzení o převzetí zakázek, příjem peněz, vedení účtů a další administrativy.

Povolání je vykonáváno nejčastěji v místnostech charakteru lékařských ordinací nebo obchodů - v zásadě bez nepříznivých vlivů pracovního prostředí.

Pracovními prostředky jsou zejména přístroje pro měření ostrosti zraku, jemné ruční nářadí a nástroje.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování studijního oboru středních odborných škol Oční optik, soustředěnost, spolehlivost, přesnost.

Po tomto povolání v současnosti příliš velká poptávka není, není však rozhodně neperspektivní.