Obuvník

Úkolem obuvníka je vyrábět a opravovat všechny druhy obuvi. Pracovními činnostmi jsou - obsluha strojů a zařízení pro výrobu vycházkové, sportovní, zdravotní a jiné obuvi z usní a ostatních materiálů - lepení jednotlivých částí obuvi, přilepování podešví a klínů, včetně přípravy obuvnických lepidel - šněrování napínacích záložek, napínání svršků - ošívání rámů bot - přišívání podešví - sešívání nártů - frézování drážek do podrážek - zhotovování podpatků na kopytě - ruční vklepávání a vyhlazování podešví - opravy všech druhů obuvi.

Povolání je vykonáváno v obuvnických dílnách v prostředí s minimem nepříznivých vlivů pracovního prostředí, na některých pracovištích je třeba počítat s výskytem hlučnosti, prašnosti a stykem s chemickými látkami.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou především šicí stroje, napínací a vstřikovací stroje, lisy, frézky, strojní nůžky, šikovné ruce.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Obuvník, zručnost, trpělivost, přesnost, soustředěnost.

Poptávka trhu práce po tomto povolání není příliš vysoká.