Nástrojař
Úkolem nástrojaře je zhotovování a opravy výrobních nástrojů a speciálních přípravků a měřidel. Pracovními činnostmi jsou - zhotovování, sestavování, opravy a ostření nástrojů pro třískové obrábění a tváření - zhotovování, sestavování a opravy šablon a měřidel - zhotovování, slícovávání a sestavování obráběcích a upínacích přípravků, lisovacích nástrojů, tvářecích nástrojů, kovacích zápustek a vstřikovacích forem s horizontálními, vertikálními a lomenými rovinami i dalších velmi složitých a velmi přesných nástrojů. Tyto činnosti jsou prováděny mnoha technologiemi od ručního opracovávání materiálů pilováním, řezáním, sekáním rovnáním, ohýbáním, střiháním, vrtáním a vystružováním, řezáním závitů přes běžné obrábění na obráběcích strojích až po ele
ktrojiskrové obrábění (zejména řezání), tvarování a hloubení.Povolání je vykonáváno v nástrojařských dílnách, kde je třeba počítat s hlučností, mastnotou a nečistotami.
Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou kovoobráběcí stroje, vrtačky, brusky, ohýbačky a jemné ruční nástroje, pilníky, šablony a šikovné ruce.
Předpokladem pro výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Nástrojař, technické myšlení, zručnost, přesnost, dobrý zrak.
Po povolání je na trhu práce určitá poptávka.