Montér ocelových konstrukcí

Úkolem montéra ocelových konstrukcí je provádět činnosti související se zhotovováním, montáží a údržbou ocelových konstrukcí. Pracovními činnostmi jsou - vykonávání přípravných, montážních a jiných prací - montáž, demontáž, a opravy částí ocelových konstrukcí - především budov, silničních a železničních mostů, jeřábů, jeřábových drah, lanových drah, vysokých pecí, kotelen, vodojemů, hydrocentrál, větrných elektráren, venkovních rozvoden, dopravníků, vysílačů, apod. na externích montážích - provádění revizí ocelových konstrukcí - ošetřování a údržba montérského nářadí, nástrojů a zařízení.

Povolání je vykonáváno na stavbách nebo opravách budov a zařízení, převážně ve formě externí montáže pod přímým vlivem klimatu, většinou ve výškách, s těžko přístupnými objekty práce .

Pracovními prostředky jsou především zařízení pro svařování plamenem a obloukem, elektrické a pneumatické vrtačky, brusky a ohýbačky a další nástroje pro řemeslnou práci, zdravé ruce a nohy.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Strojní mechanik, zručnost a obratnost, fyzická zdatnost, technické myšlení, prostorová představivost, ukázněnost, spolehlivost.

Po tomto povolání určitá poptávka je, je omezená na některé regiony, kde jsou velké firmy zabývajícími se externími montážemi.