Mechanik strunných hudebních nástrojů

Úkolem mechanika strunných hudebních nástrojů je zhotovovat všechny druhy strunných hudebních nástrojů. Pracovními činnostmi jsou - výroba součástí strunných (smyčcových, drnkacích a trsacích) hudebních nástrojů založená hlavně na zpracování rezonančního dřeva, na strojním i ručním obrábění dřeva, kovů, perleti a umělých hmot, na řezání, štípání, hoblování, frézování, vrtání, broušení a cídění a na ručním uměleckém opracování dřeva - provádění montážních prací při stavbě strunových hudebních nástrojů a jejich příslušenství - zhotovování intarsií a vykládání ozvučných otvorů a dílců hudebních nástrojů intarsiemi - povrchová úprava hudebních nátrojů a jejich součástí mořením, nanášením laků, leštěním a imitováním podle vzorů - provádění speciálních prací ve výrobě strunných hudebních nástrojů zejména výběr rezonančního materiálu, dokonalé individuální zpracování jednotlivých součástí, a to i z hlediska požadavků na akustiku, intenzitu a barvitost hlasu a speciálních úprav nástrojů a ve zhotovování mistrovských nástrojů.

Povolání je vykonáváno v prostředí dílen a je nutné počítat s občasnou hlučností, prašností i výskytem chemických látek.

Pracovními prostředky jsou zejména dřevoobráběcí stroje, vrtačky, opřádací stroje na struny, sušárny, pilky, dláta, šroubováky atd.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je tříletý učební obor Mechanik hudebních nástrojů se zaměřením pro strunné nástroje, hudební sluch, estetické cítění, zručnost, přesnost.

Jedná se o povolání s dost vzácným výskytem.