Masér

Úkolem maséra je pomocí masáží ošetřovat osoby, které mají potíže zpravidla při určitých pohybech v důsledku velkého napjetí svalů, špatné polohy páteře, dřívějších zranění apod. anebo z důvodu prevence těchto či obdobných potíží. Pracovními činnostmi jsou - ruční masáže celého těla, zejména svalů, kůže, vaziva, kloubů, páteře - speciální léčebné reflexní masáže a další různé druhy masáží - tlakové masáže na přesně ohraničených místech na povrchu těla (akupresura) při znalosti diagnózy nebo po stanovení diagnózy a doporučení lékaře - hydroterapeutické a balneoterapeutické nebo další speciální úkony (trakční, rehabilitační, elektroléčebné apod.) u vrcholových sportovců (reprezentantů), profesionálních tanečníků a balerin podle lékařských doporučení - poskytování masáží při úrazu v průběhu sportovních, tanečních a jiných uměleckých výkonů - aplikace zdravotních a kosmetických přípravků, masážních strojků apod. - poskytování rad týkajících se způsobů klientových cvičení či návštěv odborných rehabilitačních pracovišť

Povolání je vykonáváno v masážních salonech. Při práci je třeba počítat s určitým stykem s chemikáliemi.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou různé vibrační a jiné masážní přístroje, masážní oleje, atd. a hlavně citlivé ruce a prsty.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování masérského kurzu, zručnost a cit v prstech, schopnost jednat s lidmi a naslouchat jejich problémům, trpělivost, fyzická zdatnost.

Masér pracuje nejčastěji „na volné noze“, může být i zaměstnancem. Úspěšnost uplatnění závisí především na jeho schopnostech a na umění najít si klientelu.