Manekýna - fotomodelka

Úkolem manekýny - fotomodelky je pózovat pro časopisy, televizi, plakáty apod. a předvádět a propagovat módní oblečení i další výrobky. I když je níže uvedený text v ženském rodě, uplatňují se, i když méně, v této profesi samozřejmě i muži.

Pracovními činnostmi jsou:

Manekýnka - předvádění modelů oblečení a módních doplňků obecenstvu na módních přehlídkách (přizpůsobování pohybu a výrazu obličeje předváděnému druhu oblečení) - nácviky předvádění modelů - spolupráce s módními návrháři, stylisty, maskéry, choreografy a dalšími manekýnkami při přípravách módních přehlídek domlouvání na druhu účesu či paruky a způsobu nalíčení.

Fotomodelka - pózování pro fotografy, kteří dělají fotografie pro časopisy včetně erotických, pro reklamní katalogy, pro různé brožury, plakáty, popř. i pro účely uměleckého ztvárnění (přizpůsobení pozic a výrazu obličeje situaci a náladě, kterou fotograf potřebuje včetně předvádění určitých emocí a jiných výrazů vyžadujících herecký talent) - spolupráce s fotografy, módními redaktory, stylisty i maskéry, domlouvání způsobu oblečení, účesu a nalíčení, někdy vlastní zajišťování příslušných oblečení, módních doplňků a líčidel.

Činnosti společné pro manekýnky i fotomodelky - péče o pleť, účes a vůbec celý zevnějšek - cvičení na udržování postavy i kondice - spolupráce a udržování kontaktu s agenturami zabývajícími se najímáním manekýnek a fotomodelek.

Povolán je vykonáváno především v ateliérech, na výstavištích, v salony i v přírodě či v městském venkovním prostředí, což se obchází bez významnějších nepříznivých vlivů pracovního prostředí.

Pracovními prostředky jsou především kosmetika, módní doplňky apod.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je příjemný, přitažlivý a osobitý vzhled a vystupování, kultivovaný projev a pohyb, vkus, estetické cítění, omezený věk.

Je to velmi výběrové povolání, kladoucí na své adeptky či adepty vysoké nároky.