Krejčí (švadlena)

Úkolem krejčího (švadleny) je zhotovování všech druhů oděvních výrobků. Pracovními činnostmi jsou - braní míry individuálním zákazníkům, případně poradenství ve vhodnosti oděvů nebo jiných výrobků - měření, zakreslování, stříhání a zhotovování dílců a součástí oděvů - sestavování střihových poloh všech druhů konfekce na vizuálním počítačovém zařízení - seřizování, příprava a údržba různých druhů šicích strojů - komplexní zhotovování sak, kalhot, plášťů, vest, kostýmů, společenských šatů, večerních toalet, fraků, smokingů, historických oděvů a krojů - komplexní zhotovování podprsenek, plavek, košil, halenek, sukní, županů, pyžam, pulovrů, kombiné a elastického prádla - vyšívání různých složitých ozdob a vzorů na oděvní výrobky a prádlo - zhotovování kempinkových, hospodářských a zdravotních stanů.

Povolání je vykonáváno v krejčovských dílnách, oděvních provozech i v domácnostech s minimálními nepříznivými projevy pracovního prostředí, kromě hlučnosti.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou především šicí stroje, jehly, nitě, nůžky, žehlící technika, šikovné ruce.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Krejčí, zručnost, estetické cítění, vynalézavost a tvůrčí schopnosti, prostorová představivost, trpělivost, přesnost, schopnost jednat s lidmi, dobrý zrak.

Po povolání je na trhu práce poměrně značná poptávka, je tu i možnost živnostenského podnikání.