Kosmetička

Úkolem kosmetičky je provádět odbornou péči o pleť. Pracovními činnostmi jsou - odborné posouzení pleti a aplikace požadovaných úkonů - povrchové čištění a napařování pleti - odstraňování chloupků - provádění kosmetických masáží - příprava a přikládání pleťových masek - odborné denní a večerní líčení - poradenské služby pro kosmetické ošetřování pleti - testování a vyhodnocování nových přípravků - příp. tvorba masek pro film, televizi a divadlo - péče o kosmetické prostředky, jejich objednávání a nákup.

Povolání je vykonáváno v místnostech kosmetických zařízení a salónů. Je třeba počítat se stykem s chemikáliemi.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou napařovací přístroje, depilační jehly, pinzety, lampy, lupy, lehátka, léčebná a dekorativní kosmetika (masky, krémy, vody, líčidla) a šikovné ruce.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Kosmetička, zručnost a cit v prstech, estetické cítění, čistotnost, kultivovaný zjev a vystupování, schopnost jednat s lidmi.

Poptávka po povolání na trhu práce je poměrně nízká, pro šikovné, a pro ty, které se umějí prosadit, se ovšem nabízí možnost soukromého podnikání.