Konstruktér

Úkolem konstruktéra je navrhovat a detailně konstruovat nové nebo inovované výrobky. Pracovními činnostmi jsou - nalézání optimálního konstrukčního řešení nových výrobků - výběr vhodných materiálů, polotovarů a již existujících výrobků, které budou v navrhovaném výrobku použity - provádění výpočtů a stanovování technických podmínek - určování rozměrových norem, norem jakosti materiálů, apod. - spolupráce s technology, kteří navrhují technologické postupy výroby - komplexní zpracovávání technických výkresů a dalších konstrukčních podkladů sestav i jednotlivých dílů nových výrobků. - provádění změn ve stávající dokumentaci - zpracovávání popisů a návodů k používání - vedení konstrukčních týmů.

Povolání je vykonáváno v prostorách konstrukčních kanceláří, rýsoven a ateliérů s minimalizovanými nepříznivými vlivy pracovního prostředí.

Pracovními prostředky jsou rýsovací pomůcky a zařízení a výpočetní technika (především systémy automatizovaného konstruování CAD).

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování studijního oboru střední odborné, vyšší odborné nebo vysoké školy se zaměřením na strojírenství popř. elektrotechniku, technické myšlení, vynalézavost a tvůrčí schopnosti, prostorová představivost, kombinační schopnosti, přesnost, schopnost učit se.

Po povolání je na trhu práce poptávka, velmi ovšem záleží na kvalitě konstruktéra.