Kameník
Úkolem kameníka je vytvářet a upravovat výrobky z kamene. Pracovními činnostmi jsou - rozměřování a řezání kamenů - zhotovování a úpravy náhrobních kamenů - opracování hrubých a čistých kamenných kvádrů, chodníkových obrub a dalších stavebních kamenických výrobků - spárování kamenného zdiva - zhotovování stavebních keramických výrobků - zpracovávání povrchových úprav kamenickými technikami - provádění nápisů a zdobení v kameni - práce při obnově památek (snímání kamenných celků, čištění, konzervace, zpětná montáž včetně tmelení) - výroba a opracování náročných kamenických výrobků stavebních, slohových, figurálních a monumentálních (členitých a profilovaných zábradlových kusů, hlavic a patek sloupů, chrličů, konzol apod.)
Povolání je vykonáváno převážně v provozech kamenických dílen, ale i venku při instalaci a úpravě kamenických výrobků. Nepříznivě zde působí značná prašnost a hluk a měnící se klimatické podmínky.
Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou kladiva, sekáče, štípací, leštící a permlovací stroje, vrtací soupravy, a hlavně šikovné ruce. Pracovním materiálem je kámen.
Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Kameník, zručnost, estetické cítění, vynalézavost a tvůrčí schopnosti, trpělivost, fyzická zdatnost.
Povolání patří mezi poměrně málo se vyskytující, nemělo by však být neperspektivní. Je vhodné pro živnostenské podnikání.