Kabelář
Úkolem kabelářského dělníka je provádět široký okruh méně kvalifikovaných činností při výrobě kabelů. Pracovními činnostmi jsou - přípravné práce při výrobě kabelů, např. sušení a třídění granulí PVC, žehlení elektroizolačních trubiček apod. - obsluha kabelářských strojů a zařízení pro cínování, izolování, kruhování, lakování, opřádání, proplétání, převíjení, sdružování, soukání a zkrucování lanek, drátů a vodičů při výrobě kabelů - seřizování pecí pro kontinuální cínování drátů - řezání izolačních materiálů na strojích včetně seřízení nožů - převíjení kotoučů izolačního papíru - lisování kabelů a konců kabelů z gumy a PVC - obsluha agregátů pro lakování kabelů a elektroizolačních trubiček - zkoušení žil, šňůr a kabelů.
Povolání je vykonáváno v továrních provozech a dílnách, kde je třeba počítat s určitou hlučností, nečistotami a chemickými látkami.
Pracovními prostředky jsou např. navíječky, zařízení pro izolování kabelů, pro proplétání kabelů, pro zkrucování lan, pece pro cínování a pro jiné druhy tepelného zpracování kabelů a řada dalších speciálních kabelářských strojů a zařízení. Pracovním materiálem jsou kovové kabely a řada druhů jejich izolací.
Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování méně náročného dvouletého učebního oboru elektrotechnického zaměření, popř. zaučení a zručnost.
Poptávka trhu práce po tomto povolán není příliš velká.