Instalatér

Úkolem instalatéra je zhotovování, montáž, zkoušení, opravy a rekonstrukce vodovodních, plynovodních a kanalizačních potrubí a s nimi spojených zařízení (baterií, ventilů, van, dřezů, záchodů, plynových spotřebičů, výměníkových stanic atd.). Pracovními činnostmi jsou - řezání, ohýbání a svařování trubek na potřebné rozměry - řezání závitů na koncích trubek - vysekávání otvorů pro trubky do zdi - montáže, demontáže a opravy potrubních celků i celých rozvodů vodovodů, plynovodů, odpadů - osazování a připojování zařizovacích předmětů na vnitřní rozvody (umyvadla, vany, dřezy, záchodové mísy apod.) - montáž a seřizování plynospotřebičů vč. instalace plynových přípojek - opravy a údržba instalovaných zařízení - provádění zkoušek těsnosti a tlaku podle předepsaných norem - montáž, seřizování a opravy rozvodů a zařízení ve složitých redukčních stanicích, chemických provozech a laboratořích.

Povolání je vykonáváno v prostorách budov a staveb, v domácnostech i továrnách, dílnách i laboratořích. Při práci je třeba počítat s nepříznivými vlivy prostředí jako nečistoty, mastnota, měnící se klimatické podmínky a těžko přístupné objekty práce.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou ruční instalatérské nářadí a pomůcky (svěráky, klíče, závitnice, pilky), zednické sekáče, měřidla pro tlakové zkoušky a šikovné ruce. Zpracovávaným materiálem je kov a v poslední době stále více plasty.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Instalatér, technické myšlení, zručnost, prostorová představivost, spolehlivost a přesnost.

Po povolání je na trhu práce zájem, kromě toho instalatér má možnost, je-li šikovný, být úspěšný i jako soukromý živnostník.