Holič a kadeřník

Úkolem holiče-kadeřníka je tvorba, úpravy a údržba účesů a vousů. Povolání je orientováno na dámské i pánské účesy a jeho pracovními činnostmi jsou - holení - mytí a stříhání vlasů podle žádaného střihu - tónování vlasů - úprava běžných denních účesů - sestřih vousů - masáže hlavy - regenerace vlasů - zhotovování vodové a trvalé ondulace - barvení vlasů, vousů, obočí a řas - zhotovování speciálních módních střihů a účesů - tvorba speciálních individuálních a vývojových střihů a účesů.

Povolání je vykonáváno v provozovnách holičských a kadeřnických služeb. Je třeba počítat s vlivem chemických látek, s prací ve stoje v únavných pozicích.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou hřebeny, nůžky, natáčky, ondulační technika, mýdla, gely, šampony, laky, barviva apod. a šikovné ruce.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Kadeřník, estetické cítění, vynalézavost a tvůrčí schopnosti, zručnost, zdravé nohy, čistotnost, přesnost, kultivovaný zjev a vystupování, dobrý zrak.

Poptávka po povolání na trhu práce je poměrně nízká.