Hodinář

Úkolem hodináře je vyrábět, seřizovat a opravovat hodinářské výrobky. Pracovními činnostmi jsou - zhotovování hodinářských součástí na hodinářských strojích - sestavování, seřizování a opravy budíků, hodin, náramkových hodinek, časoměrných přístrojů, elektronických hodin s mechanickým setrvačníkovým nebo krystalovým oscilátorem a s analogovým ukazatelem času a věžních hodin - výměny jednotlivých součástí, např. skla, ručiček, natahovacího pérka, atd. - promazávání mechanismů hodinářských výrobků - výroba funkčních vzorků a prototypů.

Povolání je vykonáváno v provozu hodinářských dílen a v místech, kde jsou instalována časoměrná zařízení (veřejná prostranství, odbavovací haly dopravních prostředků, kanceláře, tovární objekty). Je třeba počítat s těžko přístupnými objekty práce, popř. i s měnícími se klimatickými podmínkami.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou hodinářské soustruhy, měřící přístroje, ruční nástroje a nářadí pro jemné opracování kovů, pro sestavování a seřizování a hlavně šikovné ruce.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Hodinář, zručnost, technické myšlení, přesnost, kombinační schopnosti, dobrý zrak.

Vzhledem k rozšiřujícímu se dovozu levných elektronických hodinek a dalších časoměrných přístrojů, kdy si lidé raději, než opravu, koupí nové hodinky, je poptávka po hodinářích nízká, kromě toho se v této oblasti mohou uplatnit i jiné elektronické profese.