Herec

Úkolem herce je ztvárňovat příp. pouze mluvit jednotlivé postavy divadelních, televizních, rozhlasových nebo filmových děl. Zpravidla bývá zaměřen buď na divadlo nebo na film případně na loutkoherectví. Pracovními činnostmi jsou - studium scénaře příslušné divadelní či rozhlasové hry, televizní inscenace, televizního seriálu nebo filmu (vč. např. pohádek, mikrokomedií a dalších krátkých filmů) za účelem získání celkové představy o tomto díle a především o roli té postavy, kterou bude herec hrát - konzultace s režisérem o představách ztvárnění příslušné role - nastudování své role - účast na zkouškách hry, inscenace, seriálu či filmu pod vedením režiséra, případné korekce způsobů vlastního nastudování role nebo i některých částí původního scénaře - hraní divadelních představení na jevištích divadel - hraní rozhlasových her a televizních inscenací v rozhlasových resp. televizních studiích - hraní jednotlivých scén vlastního filmu či seriálu (natáčení probíhá postupně v ateliérech a v různých dalších prostředích často celé měsíce) - hraní v reklamách a videoklipech, též včetně předchozího nazkoušení s režisérem - vystupování v dětských pořadech, v zábavních pořadech, v estrádách, v soutěžích a na různých společenskách akcích - dabování (namlouvání českého překladu) zahraničních filmů a seriálů - vodění nebo mluvení (případně oboje) loutek v loutkových představeních, též včetně předchozího nazkoušení s režisérem.

Povolání je vykonáváno na jevištích, v ateliérech i v terénu, kterým mohou být městské ulice, příroda i mnoho dalších míst. Je nutné počítat s různými klimatickými podmínkami a zejména s prací mimo běžnou pracovní dobu, s déletrvajícími pobyty mimo domov.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování studia herectví na některé z divadelních fakult, herecký talent, pohybové a hlasové schopnosti, schopnost vcítit se do role, dobrá paměť, trpělivost, soustředěnost, schopnost improvizovat, osobitý a kultivovaný zjev a vystupování, schopnost pracovat v týmu.

Uplatnění herce závisí na jeho talentu a schopnostech. Bývá buď zaměstnancem divadla nebo "na volné noze", kdy si musí svá angažmá domlouvat pro každé jednotlivé účinkování sám nebo prostřednictvím agentury či svého vlastního manažera.