Gumař

Úkolem gumaře je vyrábět gumárenské polotovary a výrobky a pogumovávat výrobky z jiných materiálů. Pracovními činnostmi jsou - řízení výrobních linek, strojů a zařízení při přípravě a míchání gumárenských směsí - vulkanizační, lisovací, obráběcí a dokončovací činnosti při výrobě pneumatik, plášťů, hadic, membrán, podlahových krytin a dalších výrobků z technické i spotřební pryže a z osinkových materiálů - výroba latexové pěny - vytlačování hadiček a šňůr - spojování konců duší jízdních kol - pogumovávání válců, kol, bubnů, potrubí, nádob - kontrola kvality a rozměrů gumárenských polotovarů a výrobků.

Povolání je vykonáváno v továrním provozu v náročných podmínkách vysokých teplot, hlučnosti, prašnosti a přítomnosti chemických látek.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou výrobní linky, lisy a další stroje a zařízení gumárenské výroby. Zpracovávaným materiálem je kaučuk.

Vhodným předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Gumař-plastikář či obdobného oboru, soustředěnost, rychlost reakce, ukázněnost, fyzická zdatnost.

Poptávka po povolání závisí od přítomnosti gumárenské továrny v příslušném regionu a od její prosperity.