Frézař

Úkolem frézaře je obrábět různé druhy převážně rovinných ploch s použitím frézek a jiných nerotačních obráběcích strojů. Pracovními činnostmi jsou - frézování plochých a skříňových součástí - frézování různých specialit jako vačky, ozubení, drážky, osazení apod. - hoblování ploch, osazení, drážek a vybrání - broušení velkorozměrných ploch - obrážení ploch, drážek, úkosů a ozubení - protahování nebo protlačování drážek a profilových děr - kontrola rozměrů obrobených součástí - výměna nástrojů v obráběcích strojích - seřizování a údržba obráběcích strojů.

Povolání je vykonáváno v dílnách a provozech strojírenských továren příp. menších výrobních či servisních firem. Je třeba počítat se zvýšenou hlučností, mastnotou a dalšími nečistotami.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou především, univerzální, konzolové, portálové, jednoúčelové a další frézky včetně číslicově řízených frézek, obráběcích center a větších technologických celků s prvky automatizace a robotizace, hoblovačky, obrážečky, protahovací a protlačovací stroje, dělící přístroje, měřidla a různé ruční pomůcky a nářadí. Opracovávaným materiálem je kov.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Obráběč kovů, technické myšlení, prostorová představivost, přesnost, soustředěnost, zručnost.

Povolání frézaře je na trhu práce velmi žádané.