Elektromechanik

Úkolem elektromechanika je provádět montážní, seřizovací, kontrolní a opravářské práce strojů a zařízení elektromechanického charakteru. Pracovními činnostmi jsou - sestavování, seřizování, navíjení, opravy a zkoušení elektrických strojů, přístrojů a zařízení, např. elektromotorů či transformátorů - opravy a zkoušení výrobků spotřebního charakteru, např. mixérů, kávovarů, elektrických sporáků apod. - montáž a zkoušení elektrických částí obráběcích strojů - montáž a oživování řídících velínů a ovládacích stanovišť vybavených i elektronickými obvody - opravy, zkoušení a oživování elektrických částí silničních a kolejových vozidel - měření a cejchování elektrických strojů, přístrojů a zařízení - sestavování, seřizování a opravy složitých a prototypových strojů, přístrojů a zařízení, jejich zkoušení a měření.

Povolání je vykonáváno nejčastěji v dílnách, montážních a továrních provozech, kde je třeba počítat se zvýšenou prašností a těžší přístupnosti objektů práce.

Nejpoužívanější pracovní prostředky jsou především elektrotechnické měřící přístroje, zkoušečky, pájky, šroubováky a kleště, šikovné ruce.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Elektromechanik, technické myšlení, zručnost, soustředěnost, trpělivost, přesnost.

Povolání patří na trhu práce mezi žádané spíš ve velkých a průmyslových městech.