Dělník v obrobně

Úkolem dělníka v obrobně je provádět méně náročné práce při obrábění kovů. Pracovními činnostmi jsou - obsluha seřízených obráběcích strojů - výměna nástrojů na obráběcích strojích - upínání materiálů a polotovarů - měření obrobených součástí pevnými a posuvnými měřidly - základní (jednodušší) seřizování obráběcích strojů - ruční práce při úpravě obrobku (např. odjehlování, srážení hran, atd.) - pomocné práce (manipulace, převážení materiálu, polotovarů a obrobků apod.) - čištění a základní údržba obráběcích strojů.

Povolání je vykonáváno v obráběcích dílnách a provozech strojírenských továren, kde je třeba počítat s nepříznivými vlivy pracovního prostředí jako je hlučnost, prašnost, mastnota a někdy směnný provoz.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou soustruhy, frézky, vrtačky, brusky a další stroje a zařízení dílen pro obrábění kovů včetně automatických a poloautomatických linek. Zpracovávaným materiálem je kov.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování dvouletého učebního oboru Obrábění kovů, popř. zaučení, přesnost, rychlost reakce, smysl pro techniku.

Povolání na trhu práce je žádané spíš méně - poptávka je hlavně po kvalifikovaných obráběčích.