Dělník autoservisu

Úkolem dělníka v autoservisu je široký rozsah pomocných prací při údržbě a opravách motorových vozidel. Pracovními činnostmi jsou - mytí, mazání a konzervace karosérií, vykonávání běžných oprav, např. výměna zástěrek, demontáž elektrické instalace, výměna výfuku, apod. - demontáž a montáž kol, plášťů a vzdušnic, vyvažování kol - čištění vnitřku aut - mytí, šamponování, pastování a leštění povrchů karosérie i motoru - obsluha mycího tunelu, postřiky motorů a podvozku - promazávání vozidel podle mazacího plánu - výměna olejů a výplach motorů, převodovek a rozvodovek včetně ošetření a výměny vložek čističů oleje a vzduchu - konzervace dutin karosérií antikorozními nástřiky a provádění ochranných nátěrů nebo nástřiků podvozků a spodních částí automobilů - výměna akumulátoru, žárovek, odrazových skel, brzdového obložení a dalších snadno vyměnitelných částí.

Povolání je vykonáváno převážně v autoservisech v menších i větších dílnách i mimo dílny s nepříznivými vlivy pracovního prostředí jako, mastnota a další nečistoty a těžko přístupné objekty práce, popř. měnící se klimatické podmínky.

Mezi nejpoužívanější pracovní prostředky patří ruční nářadí a pomůcky pro řemeslnou práci, např. klíče, šroubováky, maznice, měřidla, zkoušečky, diagnostické přístroje, mycí a čistící prostředky, šikovné ruce.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování dvouletého učebního oboru Technické služby v autoservisu nebo zaučení, zručnost, smysl pro techniku, trpělivost, přesnost.

Poptávka po tomto povolání není příliš vysoká, zájem je o kvalifikované automechaniky.