Chirurgický nástrojař

Úkolem chirurgického nástrojaře je výroba speciálních chirurgických, dentálních, veterinárních a jiných speciálních nástrojů z na hrubo zhotovených polotovarů a jejich opravy. Pracovními činnostmi jsou - broušení, obrušování a vybrušování ostří nožů, chirurgických skalpelů, očních skalpelů, nůžek, pinzet, svorek, kleští a háků i chirurgických nástrojů složitých tvarů z volné ruky do šablony - leštění skalpelů, nůžek, svorek, pinzet, svěračů, háků, pilek a kleští do vysokého lesku - kartáčování povrchů chirurgických nástrojů fíbrovým kartáčem za použití směsi brusiva a oleje - tepelné zpracování povrchu chirurgických nástrojů - slícování a sestavování popř. seřizování pinzet, nůžek, svěračů, uvolňovačů, disektorů a dalších chirurgických nástrojů - komplexní zhotovování i velmi přesných chirurgických nástrojů používaných v oční, nosní a ušní mikrochirurgii - provádění veškerých oprav chirurgických, dentálních, veterinárních a speciálních nástrojů s přezkušováním jejich funkce.

Povolání je vykonáváno v dílnách, kde je třeba počítat s hlučností, mastnotou a dalšími nečistotami.

Pracovními prostředky jsou např. brusky, leštičky aj. obráběcí stroje, vrtačky, ohýbačky, pilníky, závitníky, kartáče, šablony a další jemné ruční nástroje, pracovním materiálem je kov.

 

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Nástrojař, zručnost, přesnost, technické myšlení.

Je to povolání poměrně vzácné, ale uznávané.