Chemik prádelen a čistíren

Úkolem chemika prádelen a čistíren je provádět chemické čištění, praní a žehlení prádla, oděvů a dalších textilií. Pracovními činnostmi jsou - volba nejvhodnějšího způsobu praní a čištění s přihlédnutím k druhu textilního materiálu a charakteru jeho znečištění - obsluha příslušného zařízení pro chemické čištění, praní, odstřeďování, sušení a žehlení prádla, oděvů, koberců, čalouněných a jiných výrobků - odstraňování skvrn a nečistot z oděvů, prádla, koberců, apod. pracími prostředky, speciálními a kombinovanými chemickými prostředky - čištění velkoplošných koberců s vysokým vlasem - příprava dobarvování a konečná úprava kožených a velurových oděvů po chemickém čištění - vstupní, mezioperační a výstupní kontrola praní a chemického čištění.

Povolání je vykonáváno v provozu chemických čistíren, kde je třeba počítat s výskytem hlučnosti, vyšších teplot a zejména vlivem chemických látek.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou chemické čisticí stroje a pračky, sušárny, mandly a další stroje a zařízení pro chemické čištění, praní a žehlení prádla a oděvů, rozpouštědla, odmašťovací, bělicí, impregnační, protimolové a další prostředky.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Chemik prádelen a čistíren, čistotnost, trpělivost, dobrý zrak.

O povolání není na trhu práce příliš velký zájem.