Čalouník a dekoratér

Úkolem čalouníka-dekoratéra je provádět čalounění nábytku a některých dalších předmětů a dekoratérské práce. Pracovními činnostmi jsou - strojní i ruční střihání potahových materiálů - příprava a zpracování vycpávaných materiálů včetně jejich úprav - vázání a vyvazování pérových základů čalouněného nábytku - kypření vycpávkových materiálů s jejich prošíváním - šití potahů strojně i ručně - potahování nábytku zhotovenými potahy - odborné zpracovávání dekoratérských materiálů a provádění dekorací dle dokumentace nebo vlastních výtvarných návrhů - úpravy interiérů, reprezentačních místností a výstav - provádění jevištních dekorací - opravy čalounění včetně restaurátorských prací - čalounění dopravních prostředků.

Povolání je vykonáváno v prostředí čalounických dílen, na některých pracovištích je třeba počítat s výskytem hlučnosti, prašnosti a těžko přístupnými objekty práce.

Nejpoužívanějšími pracovními prostředky jsou šicí a stříhací stroje, speciální šicí čalounické potřeby, také základní ruční nástroje a nářadí včetně měřidel a kreslících potřeb, šikovné ruce. Hlavním zpracovávaným materiálem jsou textilie, kůže, koženka.

Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Čalouník, zručnost, dobrý zrak, přesnost, estetické cítění, prostorová představivost, schopnost jednat s lidmi.

Povolání je na trhu práce poměrně žádané.