Brašnář
Úkolem brašnáře je zhotovování brašnářských a podobných výrobků. Pracovními činnostmi v povolání jsou - vykonávání dílčích i komplexních prací při výrobě aktovek, brašen, kabel, kabelek, kufrů, pouzder, sportovních potřeb a galanterie z usní, plastických a textilních materiálů, vulkánfíbru a lepenky spočívající ve vysekávání dílců z usní a ostatních materiálů - předkreslování dílců a sestavování skladby poloh - kosení, sesazování, přilepování, šití, nýtování, lisování, tvarování a úprava výrobků - komplexní zhotovování náročných brašnářských výrobků, sportovních potřeb a galanterie včetně modelů (speciálních kufrů, míčů, hokejových a boxerských rukavic, peněženek apod.).
Povolání je vykonáváno v dílnách brašnářské a kožené galantérie , kde je nutno počítat s výskytem nepříznivých projevů pracovního prostředí, jako je hlučnost a působení chemických látek.
Mezi nejpoužívanější pracovní prostředky patří šicí, řezací, sekací, štípací, nýtovací a další stroje a zařízení jako lisy, svářečky apod. různé ruční nástroje a pomůcky pro řemeslnou práci i jemnou práci a šikovné ruce. Hlavním zpracovávaným materiálem je kůže, kožená galantérie, dále textil, plasty.
Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování tříletého učebního oboru Brašnář, zručnost, schopnost tvořit esteticky, trpělivost a přesnost.
Poptávka po tomto povolání závisí na přítomnosti továrny s kožedělnou výrobou v daném regionu. Kromě toho může brašnář pracovat jako samostatný živnostník.